Polikristályos napelem bemutatása
A polikristályos napelem az egyik legnépszerűbb napelem technológia, amit világszerte használnak. Sokoldalú felhasználása és viszonylag olcsó ára tette, többek között népszerűvé. Ebben a cikkben minden fontos tulajdonságát leírom és összehasonlítom a monokristályos technológiával.
Mi az a polikristályos napelem?
A szilícium kristályos napelem technológi egyik jelentős képviselője a polikristályos napelem technológia. A polikristályos, vagyis több kristályos napelem lényege, hogy a szilícium több kristályban dermed meg, mert több, négyzet alakú tömbbe öntik. Ezt szeletekre vágják és ónszalaggal forrasztják.
A félvezető réteg tehát ebben az esetben is a szilícium.
Viszonylag könnyen felismerhető kékes-lila színe miatt. Nevezik multikristályos napelemnek is.
A monokristályos és polikristályos napelemek a két legelterjedtebb napelem technológia jelenleg. Könnyebb bemutatni a polikristályos napelemet, hogyha összehasonlítjuk a monokristályos napelemmel. Nézzük tehát, miben különböznek egymástól.
A monokristályos napelemet a Monokristályos napelem bemutatása című cikkben mutatom be.
Napelem típusok szemléltetve:
Kristályos napelem típusok
- Monokristályos napelem
- Polikristályos napelem
- Vékonyrétegű napelem
Önben is felmerült a kérdés, hogy melyik kristályos szolár panelt érdemes választani? A Polikristályos vagy monokristályos napelemet válasszam? című cikkben összehasonlítom őket!
Monokristályos napelem és Polikristályos napelem összehasonlítása
Összehasonlítom a két kristályos napelem technológiát a legfontosabb tényezőkön keresztül, amik egy napelem panel esetében számítanak.
Polikristályos és monokristályos napelem hatásfoka
A hatásfok rendkívül fontos egy napelem panel esetében, hiszen ez határozza meg, hogy mennyire lesz hatékony a működése és mennyi idő alatt térül meg a befektetés.
A polikristályos napelem hatásfoka 13-18% között. De lehet olvasni 20% körüli hatásfokról is. Megközelíti a monokristályos napelem hatásfokát, ami 16-19% között van általában.
Polikristályos és monokristályos napelem teljesítménye
A monokristályos napelem a direkt napsugárzást, a polikristályos napelem a szórt fényt hasznosítja jobban. Ezért a polikristályos használata az északi országokban jobban ajánlott. Magyarországon előfordul a szórt fényből és a direkt napsugárzásból is. Ezért éves összehasonlításban az előnyök és hátrányok kioltják egymást. Nem fedezhető fel túl nagy különbség a teljesítményükben.
Természetesen az egyes termékek között is vannak különbségek, minden esetben érdemes jól megvizsgálni a termék paramétereit!
Nagyon fontos, hogy a legtöbb gyártó a legideálisabb teljesítményt jelöli meg, amit teszt körülmények között tudott produkálni a napelem. A valós körülmények ronthatják ezeket az adatokat!
Működési hőmérsékletük általában -40 és +85 Celsius fok között.
Polikristályos és monokristályos napelem mérete
Mivel a polikristályos hatásfoka kisebb, ezért nagyobb felületet igényel, mint a monokristályos napelem. A különbség elenyésző, mindkét technológiából elég annyit telepíteni, amennyi egy átlagos méretű háztetőn elfér.
Az amorf technológiához képest még így is kevesebb helyre van szüksége.
A napelem panelek mérete szabvány szerint van meghatározva, ezért nem a technológia befolyásolja azt.
Polikristályos napelem élettartama
Élettartama mindkettőnek kb. 30 év. A gyári garancia átlagosan 25 év a teljesítmény 80%-ra. Rendkívól jók a tapasztalatok mindkét kristályos napelem technológia esetében. Ebben nem lehet felfedezni semmilyen különbséget.
A meghibásodások jelentős része az első néhány évben kiderül, amikor még bőven garanciás a termék. A hibák többnyire a felhelyezés, szállítás során történnek.
A mono- és polikristályos napelemek összehasonlításáról még az mnnsz.hu weboldalon is érdemes olvasni.
Polikristályos és monokristályos napelem teljesítménye télen
A napsütéses órák száma jóval kevesebb télen, viszont a teljesítményüket nem rontja a magas hőmérséklet. Hiszen nyáron a 30-40 fokos hőségben a napelemek rendkívül fel tudnak melegedni, ami rontja a teljesítményüket. Télen ez a probléma nem áll fenn, tehát azt a kevés napsütést jobban tudják hasznosítani.
A polikristályos napelemeknek jobban kedvez a téli időjárás, hiszen akkor a szórt fényből van több, amit jobban hasznosítanak. Tehát ilyenkor is termelnek energiát.
Polikristályos és monokristályos napelem telepítése
Telepítésük nem tér el egymástól. Ugyanazokon a lépéseken kell végigmenni.
Polikristályos és monokristályos napelem telepítés lépései:
- A helyszín felmérése.
- A napelem helyének meghatározása, tájolása a legjobb teljesítmény eléréséhez. Kerülhet tetőre, földre, zárt térbe.
- A szükséges eszközök, alkatrészek összeírása a felszereléshez. Minden helyzetre van alkalmas tartószerkezet.
- A felszereléskor minden alkatrészt, eszközt beállítanak. Kulcsra készen, működő képes állapotban adják át. Legalábbis ez az alapvető elvárás valamennyi kivitelezőtől.
- Meg kell követelni a szakképzett csapatot. Csakis szakemberek által összeszerelt napelem rendszertő lehet elvárni a 30 éves keresztül tartó hibátlan működést.
- A mérőóra cseréjét az áramszolgáltató végzi.
- Többnyire 1-2 nap alatt végeznek a telepítéssel.
Polikristályos és monokristályos napelem telepítés szempontjai:
- Csak minőségi alapanyagokból álljon a napelem rendszer! Ha valódi megtérülést és eredményes befektetést szeretne elérni a napelemekkel, akkor csakis minőségi napelemeket vásároljon!
- A leghatékonyabb teljesítmény eléréséhez a legideálisabb tájolást és dőlésszöget kell alkalmazni!
- A megfelelő engedélyeket ki kell váltani! Az 50kVA-os teljesítményt meghaladó napelem rendszer építési engedély köteles.
Hasznos angol nyelvű cikkek a napelem típusokról az Energyinformative weboldalon és az angol wikipédia cikkben.
Polikristályos napelem előnyei
- Előállítási költsége alacsony, ezért az ára is alacsonyabb, mint a monokristályos esetében.
- A dőlésszögre és a tájolásra kevésbé érzékeny.
- Több lehetőséget nyújt a felhasználás terén.
- Jelenleg a legnépszerűbb napelem technológia.
Polikristályos napelem hátrányai
- Kisebb hatásfok.
- A direkt napfényt kevésbé tudja hasznosítani.
Összegezve
Magyarországon előnyös tulajdonságai miatt méltán vált népszerűvé, bár hatásfokán lehet még javítani. Mivel ezen a területen nagy mennyiségű pénzt fordítanak a fejlesztésre és gyártásra, ezért ígéretes, folyamatosan fejlődő technológiának számít.
Érdemes megismerni a másik viszonylag elterjedt napelem típust is, a vékonyrétegű napelemet. Erről részletesen a Vékonyréteg napelem című cikkben olvashat. A Napelem típusok című cikkben pedig megismerheti a főbb napelem típusokat egy helyen.