Organikus napelem
A napelem technológia is folyamatosan fejlődik. Vannak olyan alternatív gyártási eljárások, amik révén teljesen más tulajdonságokkal rendelkező napelemek készülnek. Az organikus vagy polimer napelemek is ilyennek számítanak. Eltérő tulajdonságaik révén olyan helyeken is elő lehetne állítani elektromos energiát, ahol eddig nem.
Több helyen is lehet olvasni azokról a kutatásokról, amik különböző organikus vagy polimer megoldást szeretnének kifejleszteni. Vannak kezdetleges és előre haladott állapotban projektek. Nézzük meg, mit ígérnek!
Organikus napelem tudnivalók
Még nem lehet tudni, hogy melyik fejlesztés fog elterjedni, de mindegyik ígéretes tulajdonságokkal, jellemzőkkel rendelkezik. Amennyiben sikerül megoldani a hatásfok növelését és az élettartamuk növelését, akkor forradalmasíthatják a megújuló energiaipart. A többi napelem technológia alapvetően szilícium alapú. Az előállításuk módjától függően különböző tulajdonságokkal rendelkeznek. Részletesen a különböző napelem típusokról a Napelem típusok aloldalon talál információkat!
Most nézzük meg az általános jellemzőket, előnyöket, hátrányokat.
Mi az organikus napelem?
Az organikus napelem azt jelenti, hogy szerves, szénalapú anyagból készítenek fotovoltaikus hatást elérő napelemeket. Ezek rugalmasak, vékonyak és rá lehet nyomtatni őket vékony tekercsekre, ezért nyomtatható napelemeknek is nevezik őket.
Organikus napelem előnyei
- nem érzékeny annyira a beesési szögre, tehát más jellegű tájolásnál is jól működik
- felvihető más anyagokra is pl. fém, műanyag, de bármilyen környezetbarát anyagra is.
- flexibilis, tehát egyenetlen felületen is használható
- színezhető, mintázható igény szerint
- gyártása olcsón megoldható
- nagy felületeket is be lehet vele vonni
Organikus napelem hátrányai
- jóval rövidebb élettartammal rendelkeznek, kb. 7-8 év
- alacsonyabb hatásfokkal működnek kb. 6-7%
- jelenleg fejlesztés alatt állnak a különböző megoldási lehetőségek
- eddig csak minimális mennyiséget gyártottak teszt jelleggel
Organikus napelem típusok
Különböző irányokba fejlesztik az organikus napelem technológiát. Sok biztató fejlesztést láthatunk párhuzamosan. Előállításuk sokkal környezet barátabb és olcsóbb megoldást nyújtana a jelenlegi szilícium alapú napelemeknél.
Félvezető polimerek
A félvezető polimerek mesterségesen előállított molekulaláncok, amik félvezető tulajdonsággal rendelkeznek.
Fényvezető festett cella – DSC
A természetes fotoszintézishez hasonló, csak itt egy vöröses festékanyag nyeli el a fotonokat és generál elektromos feszültséget. Egy fémrétegben mozgatja meg az elektronokat és hoz létre elektromos áramot.
Ennek egyik alkalmazási módja lehet az energiatermelő ablak.
Energiatermelő ablak
Az organikus fotovoltaikus napelem (rövidítve OPV), vagyis organic photovoltaic solar array alapjaiban változtathatja meg a napelemek piacát, amennyiben a gyártó várakozásai megvalósulnak. Állítása szerint ezzel a technológiával előállított felületek képesek a mesterségesen előállított fényt is elektromos árammá alakítani. Továbbá hatékonyan és hosszú időn keresztül tudnak működni. Ezt azért képesek megtenni, mert egy hidrogénből és szénből gyártott rendkívül vékony folyadékréteget visznek fel az üvegre.
Hol hasznosítható?
A hadiipartól kezdve a kirándulókon át a háztartásokig sok helyen alkalmazhatóak az organikus napelemek.
- Egy hátizsákon vagy sátoron is elképzelhető.
- Egy tablet vagy okostelefon energiaellátását támogathatja.
- Téglába, háztetőre.
- Ablaküvegre
- Irodaházak teljes felülete akár
- Lakóházak teljes felülete akár
Reméljük, mielőbb sikerül elterjeszteni egy ilyen hatékony és sokoldalú organikus napelem technológiát és élvezhetjük az olcsó, környezetbarát energia előnyeit.
Egy bemutató videó a technológia működéséről: